DOKUMENTAI
  Deklaracija
  Statutas
  Programa
  Kreipimasis į lietuvos žmones
  Kreipimasis į politines partijas
NARIAI
  Taryba
RINKIMAI
  Rinkimai į savivaldybes
NAUJIENOS IR PAREIŠKIMAI
  Pareiškimai
  Pranešimai spaudai
KONTAKTAI

INFORMACINIS PRANEŠIMAS SPAUDAI2000-02-03

Seimo narys, Tėvynės liaudies partijos narys Vidmantas Žiemelis: “MES NEPRIVALOME APMOKĖTI BALTARUSIJOS SKOLAS”

 

Seimo narys Vidmantas Žiemelis ragina Vyriausybę ir Ūkio ministeriją aktyviau spręsti Baltarusijos skolos už patiektą elektros energiją susigražinimo klausimą, o Generalinę prokuratūrą – kuo skubiau ištirti baudžiamąsias bylas dėl žalos padarymo itin stambiu mastu akcinėje bendrovėje “Lietuvos energija” ir dėl AB “Baltic – SHEM” patikėto turto iššvaistymo.

Seimo narys primena, kad 1998 m. sausio 26 d. buvo pasirašyta elektros energijos tiekimo į Baltarusiją sutartis. Šį sandorį pasirašė AB “Lietuvos energija”, “Belenergo” ir niekam nežinoma Elektrėnuose įsteigta AB “Baltic – SHEM”. Šis trišalis susitarimas tiek teisiniu, tiek dalykiniu, tiek valstybiniu požiūriu yra ypatingai kenksmingas Lietuvai. Teisine prasme sutartyje daugiau įsipareigojimų ir sankcijų už jų nevykdymą numatyta AB “Lietuvos energijai”, nei kitiems sutarties dalyviams. Be to, vienu metu AB “Baltic – SHEM” tampa elektros energijos, o taip pat prekių, gautų už patiektą elektros energiją, savininke. Vidmantas Žiemelis taip pat atkreipia dėmesį, kad AB “Baltic – SHEM” įstatinis kapitalas – tik 250 tūkst. litų.

“Šia problema ypatingai susidomėjau 1998 m. gegužės 10 d., gavęs operatyvinę medžiagą, kurioje buvo kalbama apie AB “Baltic – SHEM” generalinį direktorių Samuilą Ošerovskį bei tuometinį premjerą G.Vagnorių,”- primena Vidmantas Žiemelis.

Kadangi teisėsaugos institucijų pareigūnai, gavę minėtą pažymą, siūlė sustiprinti premjero apsaugą, tuometinis vidaus reikalų ministras V.Žiemelis su pažymos turiniu supažindino G.Vagnorių. Reaguodamas į tai, premjeras tą pačią dieną sukvietė išplėstinį Konservatorių partijos politinės tarybos ir valdybos posėdį, kuriame pateikė ultimatumą: “arba aš, arba Žiemelis”. Kaip žinia, konservatorių vadovybė pasirinko G.Vagnorių…

Seimo narys Vidmantas Žiemelis teigia, kad po kurio laiko gavo ir kitą su šia skandalinga istorija susijusią medžiagą – minėtąją trišalę sutartį dėl elektros energijos tiekimo į Baltarusiją ir informaciją apie tai, kad Baltarusija nesumokėjo Lietuvai už 1998 m. patiektą elektros energiją 464 milijonų litų. AB “Baltic – SHEM”, gavusi iš “Belenergo” prekių už 12,2 mln. litų, į Lietuvos biudžetą pervedė tik 1,9 mln. litų. 

“Iš turimos medžiagos matydamas aiškius piktnaudžiavimo požymius, 1999 m. pradžioje viešai paraginau teisėsaugos institucijas ir šalies vadovus tirti šią skandalingą istoriją, valstybei padariusią didelę žalą. Tik Prezidentas V.Adamkus po keleto mėnesių pareikalavo, kad ši skandalinga istorija būtų ištirta. Tačiau Generalinė prokuratūra ne tyrė, o greičiau trukdė Valstybės kontrolei atlikti išsamų tyrimą.

Noriu pabrėžti, kad Lietuva dar ir šiandien iš Baltarusijos nėra atgavusi 321 mln. litų už 1998 m. patiektą elektros energiją. Ir vėl kaltų nėra. Viską apmokės Lietuvos gyventojai: nuo šių metų pradžios už elektros energiją mūsų žmonės moka žymiai brangiau – po 22 centus ir net 26 centus už kilovatvalandę. Taigi, mes, Lietuvos vartotojai, ir apmokėsime milijonines Baltarusijos skolas, mūsų valdininkų ir tarpininkų didelius “apetitus”. O Vyriausybė ir toliau eina jos pirmtakų pramintais keliais. Metas sustoti. Kiek gi galima tyčiotis iš savo žmonių? Juk elektros energijos gamyba Ignalinos atominėje elektrinėje nepabrango!”, - teigia Vidmantas Žiemelis.

Į viršų